IFTA Gala Television Awards Nominations 2016

sharon-horgan-catastrophe

 

The Irish Film & Television Academy announced the Nominees for the 2016 IFTA Gala Television Awards, which is sponsored by Gala Retail, and takes place at the Double Tree Hotel in Dublin on Friday, 7th October 2016.

 

The Irish Film and Television Academy is delighted to announce the shortlist of nominees in 23 strongly contested TV categories for the IFTA Gala Television Awards from entertainment, comedy, Soap and Performance to factual, current affairs and news across all of the Irish broadcasters RTÉ One, RTÉ Two, TV3, 3e, TG4, Sky, UTV and BBC Northern Ireland. The Nominations have been shortlisted by Members of the Irish Academy along with Irish and international Jury panels of industry experts.

 

Academy CEO, Aine Moriarty stated that: “This year’s line up shows superb talent across a wealth of vibrant programmes produced by Irish professionals who are consistently delivering high quality TV programmes and new ideas to audiences both in Ireland and internationally year on year.  The Academy is proud to showcase this great Irish-made television and acknowledge the hard work, creativity and spirit that goes into producing hundreds of hours of TV production each year.”

 

From entertainment to reality and from comedy to poignant and informative documentaries along with insightful news and current affairs, the nominated programmes this year show that Irish audiences have had a diverse choice of top-notch Telly to watch.

 

In Entertainment, Baz Ashmawy is trying new ways to kill Nancy in 50 Ways to Kill Your Mammy which is shortlisted alongside the unique musical talent that is The Imelda May Show, Brendan O’Connor’s Cutting Edge has cut its way into the shortlist and TV3’s flagship evening programme The Seven O’Clock Show has earned its nod for its eclectic mix and style of entertainment.

 

IFTA’s Comedy Award is now in its second year and has a very funny bunch of Irish talents in the mix who have delivered the best of comedy this year and made the nation ‘laugh out loud’ on their sofas and they include the renowned Mrs Brown’s Boys nominated alongside the hilarious Bridget and Eamon which is the Republic of Telly’s spin-off run-away success; also nominated in this category is, Apres Match Election ’82 (the Apres Match team are also nominated in Sports) and The Rubberbandits’ Guide to 1916 which see the grocery-shop bag heads give their riveting take on 1916.

 

Reality programmes have strong contenders keeping it real this year with Coco’s First Dates Ireland and VIP’s Operation Transformation who between them got the nation out dating, walking and eating healthy; Loosehorse’s Rugby’s Wheelchair Challenge follows four Irish rugby internationals travelling from Dublin to Limerick – in wheelchairs, and Motive Television’sToughest Place to Be which follows Irish workers re-locating to some of the toughest work environments in the world.

 

Programmes commemorating the 1916 centenary are well represented, with The State Commemoration, 1916 The Irish Rebellion, Centenary, Children of the Revolution, Rubberbandits, and 1916 Challenge all nominated across various award categories.

 

In the Soap & Continuing Drama Award category RTE’s Fair City, which recently celebrated its 4000 episode is nominated alongside TG4’s Ros na Run which celebrated its 21st birthday this year bringing the Irish language soap to audiences for the past 21 years.  TV3’s new kid on the block Red Rock now in its second year, completes the trio of Irish Soap all vying for the accolade of Ireland’s Best TV Soap.  Each of the soaps havs multiple contenders across all of the craft and performance categories also.

 

The stand-out Female Performance in a Soap or Comedy sees Aisling O’Neill (Fair City) deliver a stellar performance as her character Carol in Fair City and also Jane McGrath as rule abiding Garda Officer Sharon Cleere in TV3’s Red Rock alongside Andrea Irvine who plays the hard working Garda Sargent Angela Tyrell; and Sharon Horgan receives a nomination for her comedic performance in Catastrophe airing on Channel 4 and Jennifer Zamparelli as the chain-smoking and mischievous 80’s mammy in RTE’s comedy hit Bridget and Eamon.

 

Male Performance in a Soap or Comedy sees the hilariously funny Brendan O Carroll as everyone’s favourite mammy inMrs. Brown’s Boys; Sean Mahon’s villainous performance as Garda Brian McGonigle in Red Rock alongside Patrick Ryan’sperformance as the constantly trouble-entangled Garda Paudge Brennan, who are all nominated with Karl Shiels who delivers a poignant performance as Robbie Quinn in Ireland’s longest running soap Fair City. This category also sees The Hardy Buck’s Chris Tordoff receive his first nomination for his performance as Francis ‘The Viper’ Higgins in the mockumentary small-town comedy.

 

Among the very competitive categories is Documentary Series which sees Coco Television deliver its landmark series, 1916 The Irish Rebellion which was narrated by Liam Neeson, examines the Rising and subsequent events that led to an independent Irish State; Tile Films’ Bas na Saoirse explores Irish patriots who were banished to Australia as punishment for their crimes; Independent Pictures’ Crumlin and RTE’s The Joy are observational documentaries with unprecedented access following the daily lives at these Irish institutions.

 

In the Best Single Documentary category, which is presented in association with BAI, the nominees are Joe Duffy’sChildren of the Revolution, a very moving and informative doc based on his best-selling book;  also nominated this year is David McWilliams’ Ireland’s Great Wealth Divide which graphically reveals to the nation just who owns the bulk of Ireland’s wealth; I Am Immigrant which explores what it means to be Irish, John Connor’s honest and heart-felt I Am Traveller, andThe Story of Yes, marking the first anniversary of the same sex referendum.

 

In a year of terror attacks, Brexit, a General Election, Apple and NAMA, Irish news and current affairs broadcasting is excelling – the News category sees the best of News coverage in the running for and Award including BBC Newsline: Brexit Special; RTE Six One News: Paris Terror Attacks; Nuacht TG4 Vóta 2016; TV3 News: Brexit along with UTV Ireland Live Brexit Special are in contention.

 

Current Affairs nominees include BBC NI’s Spotlight: Selling Northern Ireland; Claire Byrne Live – Leaders Debate,along with Vincent Browne’s The People’s Debate; and RTE’s Investigates Standards in Public Office.

 

In the Factual category, broadcaster John Creedon explores the west coast in Creedon’s Wild Atlantic Way; VIP’s Daniell and Majella’s B&B Road Trip follows Daniel O’Donnell and his wife Majella on their road trip through Ireland; Ear to the Ground, now in it’s 16th season, explores rural, countryside and environmental issues, and The Guards takes a frontline look at policing in Dublin city centre.

 

The nominees in the Specialist Factual category newly introduced last year specifically for arts, religion, history, natural history and science, are A Fanatic Heart: Bob Geldof on WB Yeats, Bypassed, Crainn na hEireann, and Wild Cities – Galway.

 

Nominated in the Animation category this year is Boulder’s Danger Mouse, Wigglywoo’s The Day Henry Met, Sixteen South’s Lily’s Driftwood Bay, and Brown Bag Films series Peter Rabbit; the Irish animation industry is going through a golden age – currently employing over 1600 people, with Irish studios producing award-winning shows that are broadcast all over the world.

 

In the Children’s category, RTE’s 1916 Challenge is nominated alongside Tyrone’s My Life Champion of the World for CBBC, GMarsh’s Out and About, and Magamedia’s teen drama Eipic.

 

It wasn’t all World Cup this year, as Ireland’s love of sports is well reflected in this year’s Sport nominees which include Looshorse’s All Day Ireland; along with Apres Match of the Day; Wildfire’s Hidden Ireland: Rugby and Concussion and Strike Films Road to Rio.

 

The Live Event nominees this year predominantly focus on the centenary celebrations, with RTE’s coverage of the State Commemoration of the 1916 Rising nominated alongside Centenary; Tyrone’s Laochra 1916 GAA Commemoration and Independent’s Big Week on the Farm for RTE.

 

TG4 celebrates 20 years in October, and Irish Language programming is well represented especially across Irish drama Abu’s An Klondike, Eipic, and Ros Na Run are all nominated alongside Gifted Empire’s Fleadh TV.

 

Documentaries chronicling Irish life are a theme in the Director Television category. Darragh Byrne’s My Homeless Family,Gerry Hogan’s Ireland’s Great Wealth Divide, Máire Kearney’s Life Before the Rising, and Gerry Nelson’s Wild Cities – Dublin.

 

The Nominees of the Writing for Soaps and Comedy shows are Sharon Horgan (Catastrophe), Brendan O’Carroll (Mrs Brown’s Boys) Jason Butler, Jennifer Zamparelli and Bernard O’Shea (Bridget and Eamon) and Paul Walker (Red Rock); In Directing for Soap or Comedy – Lisa Mulcahy and Diarmuid Goggins are both nominated for their work directing Red Rock, Jason Butler is nominated for Bridget and Eamon and Louise Ní Fhiannachta for Eipic.

 

For Camera Television, Colm Hogan (1916 The Irish Rebellion), Paddy Jordan (Death of a Son – The Killing of Michael Dwyer), Alistair Neely (Voices ’16) and Michael O’Donovan These Walls can Talk; Editing Television – Jamie Fitzpatrick(Wild Cities – Galway), Derek Holland (A Fanatic Heart: Geldof on Yeats), Iseult Howlett (I Am Immigrant) and Una Ní Dhonghaile (Invisible Man); For Sound Television – 1916 The Irish Rebellion (John Brenna, Garret Farrell and Michelle Fingleton), Danger Mouse (Sol O’Carroll, Dominic Lawrence and Andrew Kirwan), Deoch an Dorais (John Brennan, Dean Jones and Colm O’Rourke) and Hup (Stephen McLoughlin).

 

 

A list of  all of the nominees.

 

Comedy

Apres Match presents Election ’82

Bridget & Eamon

Mrs Brown’s Boys

The Rubberbandits’ Guide to 1916

 

Current Affairs

BBC NI Spotlight: Selling Northern Ireland

Claire Byrne Live – Leaders Debate

The People’s Debate

RTE Investigates Standards in Public Office

 

Documentary Series

1916 The Irish Rebellion

Bas Na Saoirse

Crumlin

The Joy

 

Documentary Single

Children of the Revolution

I Am Immigrant

I Am Traveller

Ireland’s Great Wealth Divide

The Story of Yes

 

Entertainment

50 Ways to Kill Your Mammy

Brendan O’Connor’s Cutting Edge

The Imelda May Show

The Seven O’Clock Show

 

Factual

Creedon’s Wild Atlantic Way

Daniel and Majella’s B&B Road Trip

Ear to the Ground

The Guards

 

Live Event

Big Week on the Farm

Centenary

Laochra 1916 GAA Commemoration

The State Commemoration of the 1916 Rising

 

News

BBC Newsline: Brexit Special

RTE Six One News – Paris Terror Attacks

TG4 Nuacht

TV3 News Special – Brexit

UTV Ireland Live News @ 5:30 – Brexit Special

 

 

Reality & Constructed Factual

First Dates Ireland

Operation Transformation

Rugby’s Wheelchair Challenge

Toughest Place to Be

 

Specialist Factual

A Fanatic Heart: Bob Geldof on WB Yeats

Bypassed

Crainn na hEireann

Wild Cities – Galway

 

Sports

All Ireland Day

Apres Match of the Day

Hidden Ireland: rugby and Concussion

Road to Rio

 

Soap/Continuing Drama

Fair City

Red Rock

Ros na Run

 

Male Performance

Sean Mahon –  Red Rock

Brendan O Carroll – Mrs. Brown’s Boys

Patrick Ryan – Red Rock

Karl Shiels – Fair City

Chris Tordoff – Hardy Bucks

 

Female Performance

Sharon            Horgan – Catastrophe

Andrea Irvine – Red Rock

Jane McGrath – Red Rock

Aisling O’Neill – Fair City

Jennifer Zamparelli – Bridget and Eamon

 

Animation – Children’s & Young People’s

Danger Mouse

The Day Henry Met

Lily’s Driftwood Bay

Peter Rabbit: The Tale Of The Unexpected Discovery

 

Children’s & Young People’s – Live Action

1916 Challenge

Eipic

My Life Champion of the World

Out and About

 

Irish Language

An Klondike

Eipic

Fleadh TV

Ros na Run

 

Director Soap/Comedy

Jason Butler – Bridget and Eamon

Diarmuid Goggins – Red Rock

Lisa Mulcahy – Red Rock

Louise Ní Fhiannachta – Eipic

 

Writer – Soap /Comedy

Jason Butler, Jennifer Zamparelli, Bernard O’Shea – Bridget and Eamon

Sharon Horgan – Catastrophe

Brendan O’Carroll – Mrs Browns Boys

Paul Walker – Red Rock

 

Camera TV

Colm Hogan – 1916 The Irish Rebellion

Paddy Jordan – Death of a Son – The Killing of Michael Dwyer

Alistair Neely – Voices ’16

Michael O’Donovan – These Walls Can Talk

 

Director TV

Darragh Byrne – My Homeless Family

Gerry   Hoban Ireland’s Great Wealth Divide

Máire   Kearney – Life Before the Rising

Gerry   Nelson – Wild Cities Dublin

 

Editing TV

Jamie Fitzpatrick – Wild Cities – Galway

Derek Holland – A Fanatic Heart: Geldof on Yeats

Iseult Howlett – I Am Immigrant

Una Ní Dhonghaile – Invisible Man

 

Sound TV

1916 The Irish Rebellion

Danger Mouse

Deoch an Dorais

Hup

 

 

Share

IFTA Announces Nominees for the 11th Annual Irish Film & Television Awards

IFTA
IFTA

 

 

The Irish Film and Television Academy have announced the shortlist of nominees in 40 strongly contested categories for the 11th annual Irish Film and Television Awards, which takes place on Saturday 5th April at the DoubleTree at Hilton Burlington Road and broadcast primetime on RTÉ ONE (reaching 1.24 Million viewers last year).

Nominations are announced in categories across film and television, celebrating the highest standard of Irish talent over the past twelve months. All IFTA’s categories have been shortlisted by Members of the Irish Film & Television Academy alongside a select Jury panel of industry experts from around the world.  IFTA received 311 titles submitted for consideration in the 2013 Awards.

Academy CEO, Aine Moriarty stated that:    “This year’s Nominations showcase to the world what Ireland’s small but excellent film and television community has to offer.  Their hard work over the last 12 months has delivered world-class standards with some of the most diverse and engaging Irish films, dramas and documentaries along with great entertainment and factual programmes. We look forward to acknowledging and celebrating the great work of the home industry on the Ceremony night ahead”.

The feature films nominated for Best Film are the visual horror feast of Byzantium; the blackly comic priestly dilemma of Calvary; the intimate and happy-go-lucky Run & Jump;  thehaunting, poetic and uplifting drama The Sea; and comedy hurdles of the Irish groom-to-be in The Stag;  Four of the five best films also get nominations for Best Script; John Banville for The Sea;  Ailbhe Keogan Run & Jump; John Michael McDonagh for Calvary and the duo of John Butler & Peter McDonald for The Stag.

Ruiri Robinson is nominated for Director Film for his debut Sci-fi feature film The Last Days on Mars alongside John Butler, Neil Jordan and John Michael McDonagh.

In the Actor in a Leading Role Film category, Brendan Gleeson is nominated for Calvary alongside Domhnall Gleeson’s performance in the Richard Curtis film About Time; as is Ciarán Hinds shortlisted for his skillful turn in The Sea and The Stag’s leading-man performance by Andrew Scott.

Antonia Campbell-Hughes is in good company within Actress in a Leading Role Film with her 3096 Days performance alongside Saoirse Ronan’s turn in Byzantium; Both are joined by new acting talents Jane McGrath who performs in the Irish boy-racer film Black Ice and Kelly Thornton for her achievement in the lively family saga of Life’s a Breeze.

Nominee Actors in Supporting Roles in Film are Colin Farrell for Saving Mr Banks, Michael Fassbender for Twelve year’s  a Slave;  Edward MacLiam for Run & Jump and Peter McDonald who is nominated for The Stag.

Sinead Cusack is nominated for Supporting Actress in Film for The Sea alonside Fionnula Flannigan for Life’s a Breeze; Amy Huberman for The Stag and Orla O’Rourke for her performance in Calvary.

Television Drama being produced across Ireland north and south, continues to enthral both Irish and International audiences with compelling scripts, great direction and performances all round.  Northern Irish based police investigations drama The Fall is nominated alongside the epic fantasy Game of Thrones and the new historical action drama Vikings which is shot in Co Wicklow.  Dublin based Dramas also feature strongly with the period-set crime investigation series Quirke being nominated as well as the gritty urban drama Love/Hate.

Actor Lead role in Television sees Gabriel Byrne being nominated for his performance in Quirke, Jamie Dornan shortlisted for the Fall, Chris O’Dowd for Moone Boy, and Tom Vaughan Lawlor for Love/Hate.

 

Deirdre O’Kane has been shortlisted for her role as Mrs Moone in Moone Boy.  Eva Birthistle’s performance in Amber has ensured her nomination alongside Love/Hate’s Mary Murray andCharlie Murphy.

 

Allen Leech is shortlisted for his role as Tom in Downton Abbey in the supporting Actor Television category along with Liam Cunningham and Aidan Gillen for Game of Thrones as isPeter Coonan for his performance in Love/Hate this series.   Victoria Smurfit is nominated for Dracula alongside Michelle Fairley for Game of Thrones; Elaine Cassidy for the Paradise and Coilfhionn Dunne of Love/Hate.

 

The TV Entertainment category this year shortlists very popular audience programmes that are entertaining and engaging the nation; Irish Pictorial Weekly and Mrs Brown Boys are nominated alongside Moone Boy and The Late late Show’s episode which featured Majella O’Donnell’s brave charity act.

A great mix and diverse programmes have come through in the single TV Documentary category with Danny Boy: The Ballad that Bewitched the World receiving its nomination alongside the Belvedere College The Scholarship – Class of 2018; Also nominated is The Disappeared which tells the story of those killed and secretely burried in Northern Ireland and shortlisted too is Donal Walsh – My Story documentary about the brave young Kerryman.

In Current Affairs/ News, Tonight with Vincent Browne’s programme on the IBRC debate is nominated alongside RTE’s Breach of Trust programme exposing the créche industry in Ireland as is their Inside Irish Nationwide programme with Richard Curran and BBC Northern Ireland’s Spotlight: Housing – Whatever It Takes about corruption within the Housing Executive in NI.

The Irish Film & Television Awards Ceremony will showcase the best of Ireland’s creative talent both in front and behind the scenes, and will acknowledge Irish excellence and achievements. The ceremony will welcome a host of film stars, TV personalities, directors, producers and distinguished guests to celebrate the undisputed talent that exists within the film and television industries in Ireland.

The full list of IFTA nominees is below.

 
11th Annual Irish Film & Television Awards

FILM NOMINATIONS:

Film

Byzantium (Alan Moloney, Stephen Woolley, Parallel Films, Number 9 Films)

Calvary (James Flynn, Chris Clark, Flora Fernandez Marengo, Octagon Films, Reprisal Films)

Run & Jump (Tamara Angie, David Collins, Martina Niland, Samson Films)

The Sea (David Collins, Samson Films)

The Stag (Robert Walpole, Rebecca O’Flanagan, Treasure Entertainment)

 

Director Film

John ButlerThe Stag (Treasure Entertainment)

Neil Jordan, Byzantium (Parallel Films and Number 9 Films)

John Michael McDonagh, Calvary (Octagon Films and Reprisal Films)

Ruairi RobinsonThe Last Days on Mars (Qwerty Films and Fantastic Films)

 

Script Film

John BanvilleThe Sea (Samson Films)

Ailbhe KeoganRun & Jump (Samson Films)

John Michael McDonaghCalvary (Octagon Films and Reprisal Films)

John Butler and Peter McDonaldThe Stag (Treasure Entertainment)

 

Actor in a Lead Role Film

Brendan GleesonCalvary (Octagon Films and Reprisal Films)

Domhnall Gleeson, About Time (Universal Pictures)

Ciarán Hinds, The Sea (Samson Films)

Andrew Scott, The Stag (Treasure Entertainment)

 

Actress in a Leading Role Film

Antonia Campbell-Hughes3096 Days (Constantin Film)

Jane McGrath, Black Ice (Bandit Films)

Saoirse Ronan, Byzantium (Parallel Films & Number 9 Films)

Kelly Thornton, Life’s A Breeze (Fastnet Films)

 

Actor in a Supporting Role Film

Colin Farrell, Saving Mr.Banks (Walt Disney Studios)

Michael Fassbender, 12 Years A Slave (Entertainment One)

Edward MacLiam, Run & Jump (Samson Films)

Peter McDonald, The Stag (Treasure Entertainment)

 

Actress in a Supporting Role Film

Sinead Cusack, The Sea (Samson Films)

Fionnula FlanaganLife’s A Breeze (Fastnet Films)

Amy Huberman, The Stag (Treasure Entertainment)

Orla O’Rourke, Calvary (Octagon Films and Reprisal Films)

 

International Film (sponsored by American Airlines)

12 Years a Slave

Gravity

Philomena

The Wolf of Wall Street

 

International Actor

Leonardo DiCaprio, The Wolf of Wall Street

Michael Douglas Behind the Candelabra

Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave

Matthew McConaughey Dallas Buyers Club

 

International Actress

Amy Adams American Hustle

Cate Blanchett Blue Jasmine

Sandra Bullock Gravity

Judi Dench Philomena

 

Drama in association with the Broadcasting Authority of Ireland

The Fall (Stephen Wright, Allan Cubitt, BBC Northern Ireland, Artists Studio)

Game of Thrones (HBO)

Love/Hate (Suzanne McAuley, Steve Matthews, Octagon Films)

Quirke (Ed Guiney, John McColgan, Joan Egan, Element Pictures, Tyrone Productions, BBC Drama)

Vikings (Michael Hirst, Morgan O’Sullivan, James Flynn, History Channel)

 

Director TV Drama

David Caffrey, Love Hate (Octagon Films)

Ciaran Donnelly, Vikings (History Channel)

Ian Fitzgibbon, Moone Boy (Grand Pictures, Baby Cow Productions, Hot Cod Productions & Sprout Pictures for Sky 1)

Thaddeus O’Sullivan, Amber (Screenworks)

 

Script Drama

Stuart Carolan, Love/Hate (Octagon Films)

Neil Jordan, The Borgias (Octagon Films)

Nick Vincent Murphy & Chris O’Dowd, Moone Boy (Grand Pictures, Baby Cow Productions, Hot Cod Productions and Sprout Pictures for Sky 1)

Conor McPherson, Quirke (Element Pictures and Tyrone Productions)

 

Actor in a Leading Role Television

Gabriel Byrne, Quirke (Element Pictures and Tyrone Productions)

Jamie Dornan, The Fall (BBC Northern Ireland and Artists Studio)

Chris O’Dowd, Moone Boy (Grand Pictures, Baby Cow Productions, Hot Cod Productions & Sprout Pictures for Sky 1)

Tom Vaughan Lawlor, Love/Hate (Octagon Films)

 

Actress in a Leading Role Television

Eva Birthistle, Amber (Screenworks)

Charlie Murphy, Love/Hate (Octagon Films)

Mary Murray, Love/Hate (Octagon Films)

Deirdre O’Kane, Moone Boy (Grand Pictures, Baby Cow Productions, Hot Cod Productions & Sprout Pictures for Sky 1)

 

Actor in a Supporting Role Television

Peter Coonan, Love/Hate (Octagon Films)

Liam Cunningham, Game of Thrones (HBO)

Aidan Gillen, Game of Thrones (HBO)

Allen Leech, Downton Abbey (Carnival Films)

 

Actress in a Supporting Role Television

Elaine Cassidy, The Paradise (Masterpiece and BBC Productions)

Caoilfhionn Dunne, Love/Hate (Octagon Films)

Michelle Fairley, Game of Thrones (HBO)

Victoria Smurfit, Dracula (NBC/SKY)

 

CRAFT / TECHNICAL CATEGORIES (FILM/DRAMA)

 

Costume

Joan Bergin, Vikings

Consolata Boyle, Philomena

Lorna Marie Mugan, Ripper Street

Leonie Prendergast, Moone Boy

 

Director of Photography Film/Drama

PJ DillonRipper Street

Kate McCulloughHere Was Cuba

Ruairi O’BrienThe Fall

Robbe RyanPhilomena

 

Editing Film/Drama

Nick Emerson, Starred Up

Una Ni Dhonghaile, Ripper Street

Nathan NugentRun & Jump

Emer ReynoldsHere Was Cuba

 

Makeup & Hair sponsored by M.A.C.

Byzantium

The Fall

Ripper Street

Vikings

 

Production Design

Tom Conroy Vikings

Mark Geraghty, Ripper Street

Ton McCullough, The Fall

Donal Woods, Downton Abbey

 

Original Score

Liam Bates, Earthbound

Patrick Cassidy, Calvary

David Holmes, The Fall

Nick Seymour, The Summit

 

Sound Film/Drama

Game of Thrones

Here Was Cuba

Last Days on Mars

Ripper Street

 

 

TELEVISION PROGRAMMES

 

Childrens/Youth

An Ceoldrama

Doc McStuffins

Octonauts

Punky

 

Current Affairs

Breach of Trust (RTÉ)

Inside Irish Nationwide (Animo for RTÉ)

Spotlight Housing Whatever It Takes (BBC NI)

Vincent Browne Tonight (TV3)

 

Documentary

Danny Boy: The Ballad that Bewitched the World

Donal Walsh – My Story

The Disappeared

The Scholarship – Class of 2018

 

Documentary Series

1916 Seachtar Dearmadta

Bliain in Árainn Mhór

The Estate

John Lonergan’s Circus

 

Entertainment

Irish Pictorial Weekly

The Late Late Show

Moone Boy

Mrs Browns Boys

 

Factual

John Sheahan: A Dubliner

Nationwide

Seamus Heaney – Postscript – Imeall

The Zoo

 

Reality

Dúshlán 1881 – Living the Eviction

The Great Irish Bake Off

Jockey Eile

Operation Transformation

 

Sports

Batmen

Páidí Ó Sé – Rí an Pharóiste

R.O.G. The Ronan O’Gara Story

We Got Game

Irish Language

1916 Seachtar Dearmadta

An Ceoldrama

Scúp

Páidí Ó Sé – Rí an Pharóiste

 

 

 

CRAFT / TECHNICAL CATEGORIES (TELEVISION)

Director TV

Anna Rodgers, Somebody to Love

Colm Bairéad, An Ceoldráma

Tom Johnston, Áine Lawlor: Facing Cancer

Maurice Sweeney, John Sheahan: A Dubliner

 

Director of Photography TV

Barry Donnellan, Secrets of the Irish Landscape

Ronan Fox, John Sheahan: A Dubliner

Richard Kendrick, In Good Hands The Power of Metal

John Murray, The Secret Life of the Shannon

 

Editing TV

Mick Mahon, John Sheahan: A Dubliner

Mick Mahon, We Got Game

Emer Reynolds, The Secret Life of the Shannon

Ray Roantree, Looking After No. 1

 

Sound TV

1916 Searchtar Dearmadta

John Sheahan: A Dubliner

R.O.G. The Ronan O’Gara Story

The Secret Life of the Shannon

Share

2nd Annual Writers Guild Nominees

Martin McDonagh’s In Bruges, which starred Colin Farrell and Brendan Gleeson, is among the three shortlisted nominees for Best Film Script at the second annual ZeBBies, the Irish Playwrights and Screenwriters Guild (IPSG) Awards. Roddy Doyle and Mark O’Halloran scoop two nominations each. Graham Linehan, best known for Father Ted, is shortlisted for Best Television Script for The IT Crowd.

The ZeBBies are named after O.Z. Whitehead (aka Zebby), actor and writer, who sponsored playwriting awards with the Society of Irish Playwrights (now the IPSG) for many years. The Awards will be hosted again this year by Senator David Norris.

The ZeBBies have been established to recognise the writer as the creative architect of every drama. The awards will be presented for the best script in the categories of film, television, radio and theatre. The shortlisted candidates are:

Nominees for Best Film Script:
Martin McDonagh for In Bruges
Mark O’Halloran for Garage
Mark O’Rowe for Boy A
BEST FILM SCRIPT AWARD TO BE PRESENTED BY: Ingrid Craigie (Whistleblower)

Nominees for Best Television Script:
Marcus Fleming for The Running Mate (Episode 1)
Graham Linehan for The IT Crowd (Series 2: Episode 1, ‘The Work Outing’)
Mark O’Halloran for Prosperity (Episode 3, ‘Georgie’s Story’)
BEST TELEVISION SCRIPT AWARD TO BE PRESENTED BY: Tom Hickey (Alarm)

Nominees for Best Theatre Script:
Bisi Adigun and Roddy Doyle for Playboy of the Western World
Sebastian Barry for Pride of Parnell Street
Christian O’Reilly for Is This About Sex?
BEST THEATRE SCRIPT AWARD TO BE PRESENTED BY: Hilda Fay (Fair City)

Nominees for Best Radio Script:
Lucy Caldwell for Girl From Mars
Roddy Doyle for Two Men Meet
Garret Keogh for Nancy

BEST RADIO SCRIPT AWARD TO BE PRESENTED BY: Frank Kelly (Father Ted).

Special Award to be presented to:
Bob Schneider, Vice-President of the Writers Guild of America East (WGAe).

In collaboration with the Irish Film Archive of the IFI, the film Ireland a Nation (1914) will be screened after the ceremony with accompaniment from 3epKano.

The winners will be announced at the ZeBBies Awards Ceremony on Tuesday the 25th of November, at the Sugar Club, 8 Lower Leeson Street, Dublin 2.

Information available on the website www.script.ie

Share