ADIFF 2018 Programme Announced

| January 24, 2018 | Comments (0)

Black 47

Seven World Premieres and a total of over 100 features, nearly all receiving their Irish Premiere will feature at this year’s Audi Dublin International Film Festival.

As always there’s a feast of Irish films in store.

The Opening Gala of ADIFF 2018 is the Irish Premiere of Black 47, Lance Daly’s thriller set during Ireland’s Great Famine. Irish director Nora Twomey will attend the Irish Premiere Special Presentation of her animated drama The Breadwinner, which has been Oscar-nominated in the Best Animated Feature category for 2018. From Kilkenny’s Cartoon Saloon, this is a powerful story of an Afghan girl passing as a boy to work to help her family survive.

Other Irish talent include Irish Premieres of Aoife McArdle’s debut, Kissing Candice, and Good Favour, the third feature from Rebecca Daly which sees a religious community give shelter to an enigmatic outsider.

Director David Freyne will attend the Irish Premiere of his take on the zombie film, The Cured. Andrew Quirke’s Dublin double-act hits the big screen with the World Premiere of Damo & Ivor: The Movie. 

Alan Gilsenan attends the World Premiere of his visceral and highly-charged new film, The Meeting. Irish-Spanish co-production, Muse, is a seductive supernatural thriller that was both set and shot in Dublin and will screen as a Special Presentation

The World Premiere of The Delinquent Season sees Mark O’Rowe make his debut as film director with a tale of two seemingly successful Dublin couples facing unexpected challenges. The Irish cast includes Cillian Murphy and Eva Birthistle, both of whom will attend the premiere.

The Irish documentary line-up features world premieres of Paul Duane’s While You Live, Shine and this year’s Arts Council Reel Art commissions, Rouzbeh Rashidi’s Phantom Islands and Niall McCann’s The Science of Ghosts; and Irish Premieres of Sinéad O’Shea’s A Mother Brings Her Son to Be Shot; Donal Foreman’s The Image You Missed; Feargal Ward’s The Lonely Battle of Thomas Reid; Dónal O’Céilleachair’s The Camino Voyage and the Dublin premiere of Pat Collins’ Twilight.

Dublin-born Cedric Gibbons was the most successful art director in the history of cinema, responsible for MGM’s reputation as Hollywood’s number one ‘dream factory’. ADIFF 2018 celebrates his work with the Cedric Gibbons Retrospective featuring The Big Parade, Dinner at Eight, Grand Hotel and An American in Paris, as well as a one-day conference at NCAD Gallery from 2ndMarch. An exhibition will run at the NCAD Gallery 2nd-31st March.

This year’s ADIFF Discovery Award nominees are actors Ryan Lincoln(Kissing Candice), Jessie Buckley (Beast), Rory Fleck Byrne (Inbox), Actors/Directors/Writers TJ O’Grady Peyton (Wave) and Liz Quinn (The Date), Director/Cinematographers Rua Meegan & Trevor Whelan (both Bardalo II: A Life of Waste); directors Mia Mullarkey (Mother & Baby), Louise Bagnall (Late Afternoon); and producer Sharon Cronin (Acorn).

The festival has expanded its ADIFF Shorts selections to four programmes of the best short films from Ireland and around the world, featuring both established talent and the next generation of filmmakers cutting their teeth.

ADIFF will present the second exhibition by Hugh O’Conor featuring intimate portraits of his colleagues in the Irish film industry.

How to Book:
Tickets are released for sale at diff.ie from 7 pm on 24th Jan and the Box Office is open at 12 East Essex Street (+353 (0) 1 68 77974) from 10 am 25thJan.

FULL AUDI DUBLIN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL SCHEDULE

Wednesday 21st February
21.00 Black 47   Cineworld 17
Opening Gala

Thursday 22nd February
Fantastic Flix -11.00 My Neighbour Totoro   Light House 1

14.00 Yasuni Man   Light House 3

18.00 First Reformed  Cineworld 9 
Paul Schrader in attendance

18.00 Our Time Will Come   Light House 3

18.30 Death of the President   Light House 1

20.00 The Breadwinner   Cineworld 17
Featuring Q&A with Nora Twomey

20.30 Somewhere Beyond The Mist   Light House 3

20.45 Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House   Cineworld 9

Friday 23rd February
14.00 Pickpocket   Light House 1
Introduction by Paul Schrader

16.00 Performance   Light House 1
Introduction by Paul Schrader

16.00 The White Girl   Light House 3

18.15 Beast   Cineworld 9

18.15 Never Steady, Never Still   Light House 1
In attendance: Kathleen Hepburn

18.30 I’ve Got the Blues   Light House 3
In attendance: Angie Chen

20.45 In the Fade   Light House 1

21.00 Paradox   Light House 3

22.45 Revenge   Light House 1

Saturday 24th February
09.00 Immersive Stories Conference   Round Room, Mansion House

11.00 Dawson City: Frozen Time   Light House 1

12.00 Film Festivals Programmers Speed Dating & Networking Session   Light House Bar

14.00 ADIFF Shorts 1   Light House 3

14.00 An Autumn Afternoon   Light House 1
Introduction by Paul Schrader

16.15 Sweet Country   Light House 1

16.30 That Summer   Light House 3

16.30 The Divine Order   Cineworld 9

18.00 Immersive Stories Exhibition   Round Room, Mansion House

18.15 The Line   Light House 3

18.30 The Lonely Battle of Thomas Reid   Light House 1
Filmmaker in attendance

18.45 The Guardians   Cineworld 9

20.00 Immersive Stories Exhibition   Round Room, Mansion House

20.00 The Ballad of Lefty Brown Cineworld 17
In attendance: Bill Pullman

20.30 The Ciambra   Light House 3

20.30 Tueurs / Above the Law   Light House 1
In attendance: François Troukens, Jean-François Hensgens

20.50 Write When You Get Work   Cineworld 9
Filmmaker in attendance

Sunday 25th February
09.00 Immersive Stories Conference   Round Room, Mansion House

11.00 Filmworker   Light House 1

13.00 ADIFF Shorts 2   Light House 1

14.00 Lots of Kids, a Monkey and a Castle   Light House 3

14.00 The Bookshop   Cineworld 9

15.30 What Will People Say   Light House 1

16.15 Wonderful Losers: A Different World   Light House 3
Filmmaker in attendance

18.00 Immersive Stories Exhibition   Round Room, Mansion House

18.00 Marlina the Murderer in Four Acts   Cineworld 9

18.00 Thirst Street   Light House 3
In attendance: Nathan Silver

18.30 Behind the Door   Light House 1
Musical accompaniment: Stephen Horne

20.00 Immersive Stories Exhibition   Round Room, Mansion House

20.10 The Workshop   Light House 2

20.15 The Cured   Light House 1
David Freyne in attendance

Monday 26th February
13.30 The Big Parade   IFI

17.00 Casting   Pavilion Theatre

18.10 Madame   Cineworld 9

18.15 Marlina the Murderer in Four Acts   Light House 3

18.15 The Rider   Light House 1

18.30 The Science of Ghosts   IFI
Filmmaker in attendance

20.00 The Divine Order   Pavilion Theatre

20.30 ADIFF Shorts 3   Light House 3

20.30 Tower. A Bright Day   Cineworld 9

20.30 You Were Never Really Here   Light House 1
In attendance: Lynne Ramsay

Tuesday 27th February
13.30 Dinner At Eight   IFI

18.10 The Summit   Light House 1

18.15 My Generation   Cineworld 9

18.30 Pre-Crime   Light House 3
In attendance: Matthias Heeder

18.30 Phantom Islands   IFI
Filmmaker in attendance

20.30 Good Favour   Light House 1
Filmmaker in attendance

20.45 Israfil   Light House 3

Wednesday 28th February
13.30 Grand Hotel   IFI

16.00 ADIFF Shorts 4   Light House 2
Featuring ADIFF Awards presentation

17.50 Twilight   Light House 2
In attendance: Pat Collins

Fantastic Flix – 18.15 Lean On Pete   Cineworld 9

18.30 Custody   Light House 1
In attendance: Xavier Legrand

18.30 Isle of Dogs   Cineworld 17

18.45 While You Live, Shine   Light House 2
In attendance: Paul Duane

20.30 Red Sparrow   Cineworld 17

20.45 Muse   Light House 1

20.45 Zama   Light House 3

20.45 Thoroughbreds   Cineworld 9

Thursday 1st March
French Producer’s Summit   The Digital Hub

10.00 Careers Day   IFI

Fantastic Flix – 10.00 Cloudboy   Omniplex Rathmines

Fantastic Flix – 13.00 At Eye Level   Movies@Dundrum

16.00 Catch the Wind   Light House 1

18.10 Wonderstruck   Cineworld 9
Filmmaker in attendance

18.15 Disobedience   Light House 1

18.15 The Image You Missed   Light House 2
In attendance: Donal Foreman

20.30 Ana, Mon Amour   Light House 3

20.30 Foxtrot   Light House 1

20.45 Apparition / L’Apparition   Cineworld 9

Friday 2nd March
Fantastic Flix – 10.00 Vampirina   Light House 3
Filmmaker in attendance

Fantastic Flix – 11.00 Rum 213    Omniplex Rathmines
In attendance: Wilma Lundgren

Fantastic Flix – 11.30 Cloudboy   Light House 3

Fantastic Flix – 12.30 Liyana   Movies@Dundrum

13.30 An American in Paris   IFI

14.00 Writers’ Workshop Laurence Coriat   Brooks Hotel Cinema

18.10 Damo & Ivor: The Movie   Cineworld 17
Filmmaker in attendance
In attendance: Rob Burke, Ronan Burke & Cast

18.10 The Other Side of Everything   Light House 3

18.15 The Camino Voyage   IFI
In attendance: Dónal Ó Céilleachair

18.15 Hannah   Light House 1

20.30 Have a Nice Day   Light House 3

20.30 The Third Murder   Cineworld 9

20.45 Kissing Candice   Light House 1
In attendance: Aoife McArdle

Saturday 3rd March
Fantastic Flix -11.00 Fantastic Flix Shorts Omniplex   Rathmines / Light House 3

Fantastic Flix -11.00 Mary and the Witch’s Flower   Light House 1

12.00 Judicial Review: Law on Film

13.15 So Help Me God   Light House 1
In attendance: Yves Hinant, Jean Libon 

13.50 Casting   Light House 3

14.00 Catalyst Case Study – Kissing Candice   Bow St Academy

15.45 The Meeting   Light House 1

16.00 Sea Sorrow   Cineworld 17
In attendance: Vanessa Redgrave and Carlo Nero

16.00 How to Talk to Girls At Parties   Light House 3
Filmmaker in attendance

18.10 Sicilian Ghost Story   Cineworld 9

18.15 A Mother Brings Her Son to Be Shot   Light House 1
In attendance: Sinéad O’Shea

18.30 Journeyman   Light House 2
Filmmaker in attendance

20.30 The Delinquent Season   Light House 1
Filmmaker and selected cast in attendance

20.45 A Prayer Before Dawn   Cineworld 9

Sunday 4th March
Fantastic Flix -11.00 The Big Bad Fox & Other Tales   Light House 1
In attendance: Patrick Imbert

12.00 Edie   Light House 3

12.00 Vanessa Redgrave Volta Presentation   The Gate

13.30 Racer and the Jailbird   Cineworld 9

14.00 The Italian Straw Hat (The Horse Ate the Hat)   Light House 1
Musical accompaniment: Günter A. Buchwald, Matthew Jacobson, Nick Roth, Derek Whyte

15.30 Dublin Film Critics’ Circle Awards   Light House

16.10 My Friend Dahmer   Cineworld 9

16.15 A Gentle Creature   Light House 1

17.00 Just Eat Surprise Film   Odeon Point
Featuring special presentation

19.00 Under the Tree   Light House 1

20.00 C’est La Vie   Cineworld 17
Closing Gala

ADIFF on Tour with access>Cinema

Each screening of The Divine Order will be preceded by short film Newport Gun Girls

Saturday 24th February
16.30 The Divine Order   Cineworld 9

Monday 26th February
20.00 The Divine Order   Pavilion Theatre

Tuesday 27th February
20.00 The Divine Order   Droichead Arts Centre

Thursday 1st March
20.00 The Divine Order   Sligo Film Society @The Model

Saturday 3rd March 
20.00 The Divine Order   Solstice Arts Centre

Exhibitions:

Wednesday 21st February – Sunday 4th March
Celebrating Irish Talent Exhibition   Powerscourt Town Centre

Friday 2nd March – Saturday 31st March
Cedric Gibbons Exhibition   NCAD Galway

Wednesday 21st February – Sunday 4th March
Exhibition: Brown Bag Films Behind the Scenes   Light House

Wednesday 21st February – Sunday 4th March
NCAD Exhibition   Light House

Fantastic Flix Workshops
Saturday 10th  February
Fantastic Flix – Zombie Prosthetics Workshop with Julie-Ann Ryan   The ArkTuesday 13th February – Friday 16th  February 
Fantastic Flix – Lego Animation Workshops 2018   The Ark

Saturday 17th  February 
Fantastic Flix – Discover Graphic Design for Filmmaking   The Ark

Share

Tags:

Category: Festivals, News

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.