25th Galway Film Fleadh Awards – All the Winners

| July 16, 2013 | Comments (0)

m-run_and_jump

Run & Jump, which won the Best Irish Feature Award at Galway

Feature Awards:

The Best Irish Feature Award:
Winner: Run & Jump
Director : Steph Green
Producer : Tamara Anghie and Martina Niland

Second place: Life’s A Breeze
Director: Lance Daly
Producer: Macdara Kelleher

Best International Feature:
Winner: Discoverdale
Director: George Kane
Producer: James Dean and Chris Carey

Second Place: Ernest et Celestine
Director: Benjamin Renner, Stephane Aubier, Vincent Patar
Producer: Didier Brumner and Stephan Roelants

The Best First Irish Feature in Association with Crowe Horwath:
Winner: Run & Jump
Director: Steph Green
Producer :Tamara Anghie and Martina Niland

Second Place: Out of Here
Director: Donal Foreman
Producer: Emmet Fleming

The Best International First Feature:
Winner: Boy Eating The Birds Food
Directed: Ektoras Lygizos

Second Place: Closed Season
Director: Franziska Schlotterer

Documentary Awards:

Best Irish Feature Documentary:
Winner: Coming Home
Director: Vico Nikci
Producer: David Collins

Second Place: Close To Evil
Director: Gerry Gregg
Producer: Gerry Gregg

Best International Feature Documentary:
Winner: Plot for Peace
Director: Carlos Agullo’ and Mandy Jacobson
Producer: Mandy Jacobson

Second Place: The Search for Emak Bakia
Director: Oskar Alegria
Producer: Oskar Alegria

The Best Human Rights Documentary in Association with Amnesty International:
Winner: Coming Home
Directed: Vicki Nikci
Producer: Viko Nikci & David Collins

Short Film Awards:

The Tiernan MacBride Award for Best Short Drama in Association with Network Ireland Television:
Winner: Mechanic
Director: Tom Sullivan and Feidhlim Cannon
Producer: Tom Sullivan, Suin O’Connor and Derek O’Connor

Special Mention: Rubai
Director: Louise Ni Fhiannachta
Producer: Gemma O’Shaughnessy

The Best First Short Drama in Association with Mazars
Winner: Rubai
Director: Louise Ni Fhiannachta
Producer: Gemma O’ Shaughnessy

Special Mention: Unfold
Director: Steven Daly
Producer: Oisin O’Driscoll

The Best Short Documentary Award in Association with Teach Solas:
Winner: The End of The Counter
Director: Laura McCann
Producer: Aisling Ahmed

Special Mention: Town
Director: Orla Murphy
Producer: Orla Murphy, Orla McHardy

The Donal Gilligan Award for Best Cinematography in a Short Film:
Winner: D.O.P. James Mather for The Girl

Animation Awards:

The James Horgan Award for Best Animation in Association with Telegael:
Winner: The Missing Scarf
Director: Eoin Duffy
Producer: Jamie Hogan

Special Mention: Coda
Director: Alan Holly
Producer: Ciaran Deeney

Best First Animation Award in Association with Cartoon Saloon:
Winner: That’s Not Supposed to Happen
Director: Rory Kerr
Producer: IADT

Special Mention: The Ledge End of Phil (from accounting)
Director: Paul O Muiris
Producer: Pearse Cullinane

Don Quijote Prize in the Animation Short Film Category:
Winner: Coda
Directro: Alan Holly
Producer: Ciaran Deeney

Special Mention: Two Wheels Good
Director: Barry Gene Murphy
Producer: John Kelleher

Special Awards:

Galway Hooker Awards:
Saoirse Ronan
James Morris
Miriam Allen

The Bingham Ray New Talent Award in association with Magnolia Pictures:
Winner: Kelly Thornton for her portrayal of Emma in Life’s a Breeze.

30 Minute Film Festival in association with Galway Film Centre and Solid Media:
Audience Award: The Bank Holiday (Rory Walsh)
Judge’s Award: The Canon (Robert Gaynor)

The Galway Film Fleadh Pitching Award:
Winner: Jacinta Owens for her project, C-Me 2020.

Share

Tags: , ,

Category: Awards, Featured, Festivals, Galway Film Fleadh

Leave a Reply




If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.